Bagre poskytujú okrem presúvania terénu širokú paletu funkcií – ich využiteľnosť však výrazne navyšujú prídavné zariadenia v rôznych podobách. Často sa stretávame s pojmami ako je rotátor, rototilt alebo powertilt. Ich hlavnou úlohou je poskytovať nielen zvýšený komfort a efektivitu práce, ale dokážu miestami nahradiť aj živú pracovnú silu. Často totiž umožňujú rozšírený a flexibilný pohyb, ktorý nie je možné dosiahnuť s klasickými nástrojmi, ktoré sa na rameno bagra upínajú. V tomto článku si preberieme funkcie pokročilých prídavných zariadení a ich praktické využitie.
Rotátor
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že rotátor dokáže otáčať prídavným zariadením okolo vlastnej osi. Najčastejšie je dostupný v kombinácii s drapákmi a jeho poddruhmi – drapákovými košmi, drapákmi na guľatiny alebo atď. Strojník pomocou neho dokáže natáčať zariadenie do požadovaného uhlu bez toho, aby hýbal so samotným bagrom. Drapák sa tak jednoducho natočí do požadovaného uhla podľa potreby a typu vykonávanej práce.
Rotátor sa väčšinou dodáva priamo s prídavným zariadením, na ktorý je namontovaný. Strojníkovi následne stačí tento set uchytiť na rameno a pripojiť vyžadované hydrualické hadice (okruhy). Niektoré modely umožňujú nekonečné otáčanie v rozsahu 360°, iné majú pevne stanovený rozsah otáčania. Pri výbere je potrebné dávať pozor model zodpovedajúci tonáži bagra a minimálne požiadavky na prietok hydraulickej kvapaliny.
Powertilt
Powertilt je nástroj, pomocou ktorého je strojník na bagri schopný natočiť prídavné zariadenie do strán. Ideálne je predstaviť si armatúru v zemi, ktorú je potrebné podkopať. Vynikajúco sa hodí k svahovacím lyžiciam vďaka ktorému sú vyrovnávky terénu o poznanie ľahšie. Toto riešenie je navyše oveľa menej časovo a personálne náročné, pretože odpadáva potreba používať ručné nástroje alebo nedokonalé, taz. svahovanie od oka 🙂
Powertilt v závislosti od modelu ponúkajú rôzny rozsah natočenia – od menších uhlov až po 180° (90° na každú stranu). Opäť je potrebné ustrážiť si minimálny prietok hydraulickej kvapaliny, aby powertilt mohol podať optimálny výkon. Powertilt sa štandardne dodáva s rýchloupínaním a hadicami, ktoré stačí pripojiť na požadovaný hydraulický okruh.
Prakticky sa powertilt môže kombinovať podľa potreby so všetkými základnými zariadeniami – lyžice, drapáky, kladivá.
Rototilt
Tento nástroj spája funkcionality oboch spomenutých systémov do jedného zariadenia. Pohybuje sa v 2 osiach súbežne, čím poskytuje doslova nekonečné možnosti polohovania. Významne šetrí čas, pretože vo veľkej miere eliminuje pohyby, ktoré by bolo potrebné vykonať v prípade použitia pevného / statického systému. Rototilt tak dokáže prostredníctvom spomínaných výhod a flexibility nahradiť viacero pracovných nástrojov. Jeho flexibilutu oceňujú všetci strojníci, ktorí hľadajú spôsob, ako dosiahnuť rýchly a precízny zásah.
Je možné ho použiť na takmer všetky prídavné zariadenia – lyžice, drapáky, svahovacie hranoly, kladivá.
Praktické využitie pokročilých prídavných zariadení
Spomínané prídavné zariadenia je možné používať všade tam, kde je potrebné vykonávať komplexné výkopové / stavebné práce, polohovať materiál alebo kde sa očakáva flexibilita pri použití jedného zariadenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je projekt náročnejší a žiada si precízny zásah, tým viac sa oplatí zaobstarať si jeden z týchto systémov. Záleží už len na tom, akú prácu najčastejšie vykonávate. Samozrejme, najviac možností poskytuje rototilt, pri ktorom je však potrebné počítať aj s väčšími vstupnými investíciami. Tieto systémy nevyžadujú špeciálne servisné zásahy a dokážu byť pri celkovej údžbe stroja spoľahlivým pomocníkom po dlhé roky. Základom je vybrať správny model, ktorý vyhovuje požiadavkám stanovených výrobcom.