Skip to main content

Košík

Ako už napovedá samotný názov, minibager predstavuje kompaktnú verziu konvenčných bagrov. V posledných rokoch minibagre vo svete zažili svoj “boom” a tento typ stavebných strojov sa stal vďaka svojej dostupnosti veľmi obľúbeným nielen u malých podnikateľov, ale kvôli svojej univerzalite ich veľmi často ich nájdeme aj vo flotile veľkých stavebných podnikov.

Predpona v “mini” však niekedy mylne vyvoláva dojem, že ide o slabé a nevýkonné stroje, pričom predstavujú kategóriu stavebných strojov s porovnateľným  spektrom prídavných zariadení. Vďaka ním dokážu zvládnuť celú škálu prác – od klasických výkopov až po búranie. Ich kompaktné rozmery dokážu napomôcť v priestorovo obmedzených podmienkach a dokonca aj v interiéri, kde sa štandardné bagre nemajú šancu dostať. Excelujú tak predovšetkým v rámci malých a stredných projektov, pričom niektoré modely sú predurčené na prácu v interiéri. Napríklad minibager Takeuchi TB210R je špeciálne skonštruovaný na prechod dverami a otvormi s minimálnou šírkou presahujúcu šírku 75 cm, čo z neho robí ideálneho pomocníka do interiéru.

 

Minibager Takeuchi TB210R prechádza dverami

Takeuchi TB210R pri prechode dverami

Univerzálnosť minibagrov

Spomínané výhody napovedajú o tom, že minibagre majú medzi svojimi väčšími súrodenami majú pevne vybudované miesto. Svoju prácu dokážu urobiť dobre a nezáleží na tom, či je vonku zima alebo panujú horúčavy. Často ich je vidieť v úlohe komunálnych strojov, čiže vo vlastníctve mesta alebo obce napr. na účely odpratávania snehu, opravy chodníkov a ciest alebo na realizovanie rôznych výkopových prác. Samozrejme, bokom nezostávajú ani živnostníci alebo firmy, ktoré ocenia ich ľahkú a jednoduchú prepravu a široký výber prídavných zariadení.

 

Ponuka prídavných zariadení pre Takeuchi TB216

Ponuka prídavných zariadení pre Takeuchi TB216

Mobilita

Prechodnosť staveniskom

Prechod úzkymi priestormi sme spomínali v úvode – čo ak sa priestor v spodnej časti ešte viac zužuje? Odpoveď ponúkajú rozťahovacie / sťahovacie pásy, ktoré po stiahnutí dokážu ešte “ubrať” z celkovej šírky bagra. Pri práci  ich následne zase môžete roztiahnuť. Nie všetky modely a výrobcovia poskytujú túto funkciu, minibagre Takeuchi sa štandardne dodávajú v celej sérii modelov – TB210R / TB216 / TB217R / TB219 / TB225.

Pri vybraných modeloch bagrov Takeuchi nájdete písmeno R za číslom modelu. To znamená, že minibager nad otočou nepresahuje šírku pásov, čím sa opäť znižuje nároky na priestor.

 

Model TB210R

Model TB210R s označením R, ktorého priestor nad otočou nepresahuje šírku pásov

Preprava minibagrov

Rýchlosť presúvania po stavenisku so stiesnenými podmienkami je len jedna z výhod, ktoré minibagre poskytujú. Ich nízka hmotnosť a malé rozmery ich predurčuje na prepravu prívesnými vozíkmi alebo dokonca dodávkami (pokiaľ to ich vybavenie a legislatívne podmienky dovoľujú). Stačí si zaobstarať kvalitné a bezpečné nájazdy, ktoré podstatne uľahčia nakladanie.

TIP: V každom prípade sa pri preprave vyhýbajte svojpomocne vyrobeným nájazdom, ktoré nemajú certifikáciu. Riskujete vážne poškodenie stroja a prepravného zariadenia, ktorých škoda bude zaručene presahovať cenu samotných nájazdov.

Komfort a bezpečnosť strojníka

Minibagre sa v prípade modelov Takeuchi najčastejšie dodávajú v 2 verziách – s rámom alebo kabínou. Je potrebné sa zamyslieť v akých podmienkach bude bagre najčastejšie pracovať. Rámy poskytujú základnú ochranu strojníka strojníka pri pretočeniu / pravaleniu bagra (najčastejšie certifikát ROPS). Kabíny a kryté rámy poskytujú ochranu naviac – proti padajúcim predmetom (najčastejšie certifikát FOPS). Vždy sa ubezpečte, že vami zvažovaný bager disponuje týmito certifikáciami, pretože v prípade nehody ide často o vážnu a život ohrozujúcu situáciu.

 

Porovnanie minibagrov s kabínou a rámom

Porovnanie minibagra Takeuchi TB225 s kabínou a rámom

Menšie rozmery = nižšia nákladovosť na prevádzku

Minibager má vo všeobecnosti menšiu spotrebu, menšie náhradné diely, potrebuje menej hydraulickej kvapaliny a oleja. To všetko vplýva na režijné náklady, ktoré predstavuje bežná prevádzka. Ak sa venujete menším až stredným projektom, ich vstupná cena je citeľne nižšia ako pri veľkých bagroch. Najmä ak zvážite to, že s minibagrom dokážete podať podobné výsledky. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na nižšie náklady za pravidelný servis.

Dostupnosť minibagrov

Živnostníci, ktorí si požičiavali alebo pracovali na pridelených strojoch si vďaka ich čoraz väčšej finančnej dostupnosti dokážu zaobstarať vlastný bager. Splátky za nový minibager dokážu byť viac než priaznivé – od úrovne približne 300 – 400 € mesačne (podľa výšky akontácie a celkového splátkového modelu), čím sa finančnou náročnosťou dostávajú úroveň osobného auta. Samozrejme je možné zakúpiť na splátky aj použité bagre. Ak k tomu pridáme spomenuté výhody, ide o vynikajúcu voľbu pre drobných podnikateľov alebo aj pre fyzické osoby, ktorí by si radi terénne úpravy urobili sami, napr. okolo domu alebo záhrady.

Minibagre tak dokážu do určitej miery konkurovať väčším bagrom. Záleží na tom, čo chcete vykonávať a kam smeruje vaše podnikanie. Ak sa venujete veľkým projektom, je na mieste poobzerať sa po väčších modeloch, nakoľko minibagre sú od určitej hranice limitované svojimi rozmermi. V každom prípade platí to, že ak sa rozhodujete pre použitý minibager, nízka cena za bager odrzkadľuje jeho kvalitu, prípadne stav. Skryté vady nemusíte nazačiatku postrehnúť, ale z dlhodobého hľadiska môžete príliš lacnú kúpu neskôr oľutovať. Zjednodušene povedané, lacný a dobrý / spoľahlivý stroj jednoducho neexistuje. Navyše, náhradné diely na novšie modely sú často dostupnejšie na Slovenskom trhu a renomovaní výrobcovia ponúkajú celú paletu náhradných dielov, ktoré bez problémov zoženiete. Napríklad aj v našom eshope.