Skip to main content

Košík

Značka Takeuchi patrí vo svete bagrov a stavebných strojov k stáliciam, ktoré sa aj na Slovensku tešia veľkej obľube. Dôvodom nie je len ich povestná spoľahlivosť, ale aj citlivé ovládanie, jednoduchosť obsluhy a vysoký výkon, ktoré sú schopné podať aj v náročných podmienkach. Aká je však história tejto značky a čo všetko stojí za ich úspechom a popularitou v celosvetovom meradle?

Za značkou stojí jej zakladateľ, Akio Takeuchi, ktorý spoločnosť založil v roku 1963 v japonskom meste Nagano. Aj po 60 rokoch nájdeme v tomto meste hlavné riaditeľstvo. V počiatkoch sa spoločnosť orientovala na výrobu ekologických zariadení a komponentov do stavebných strojov. Až do momentu, kedy pána Takeuchi-ho oslovil známy s netradičnou požiadavkou…

Revolučná myšlienka – prvý minibager na svete

Známy sa totiž posťažoval, že pri výstavbe domu je odkázaný na ručné kopanie základov. Vedel o technickej zručnosti pána Takeuchi-ho, ktorého sa opýtal, či by nevedel skonštruovať stroj schopný pracovať na malom stavenisku s obmedzenými podmienkami. Vývoj trval vyše roka a v roku 1971 odhalili konštruktéri prvý model Takeuchi, ktorý odštartoval novú kategóriu bagrov, známu ako minibagre.

Model dostal označenie Takeuchi TB1000 a disponoval 360 stupňovým otáčaním kabíny. S relatívne malými rozmermi mohol strojník postupovať a pracovať oveľa efektívnejšie aj v stiesnených priestorových podmienkach. Revolučná myšlienka nečakane odštartovala malú technickú revolúciu. Na veľké úspechy a popularitu minibagrov si však firma musela ešte niekoľko rokov počkať. Prednosti tohto minibagra si začala spočiatku všímať len malá časť odbornej verejnosti, ktorá v tomto stroji videla veľký potenciál.  Všeobecné ohlasy však zaznievali menej optimisticky – pre mnohých to bola len “hračka”, ktorá prináša nulovú efektivitu práce.

 

Prvý minibager na svete - Takeuchi TB1000

Prvý minibager na svete – Takeuchi TB1000

 

V roku 1979 spoločnosť začala expandovať do USA, kde si postupne začala budovať svoje renomé. Pôvodný minibager TB1000 prešiel mnohými ďalšími zmenami a vylepšeniami – z jednoduchých výkopových minibagrov sa stali univerzálne stroje schopné zastúpiť väčšie modely. Popularita tak na seba už nenechala čakať a minibagre prerazili na americkom a kanadskom trhu.

A ako je to s popularitou minibagrov dnes? Patria jednoducho k najviac vyhľadávaným strojom. V súčasnosti sú k dispozícii minibagre Takeuchi v rôznych modifikáciách a tonážach. Od najmenšieho bagra Takeuchi TB210R, ktorý dokáže prejsť aj tak malými priestormi, ako sú zárubne od dverí. Pomyselnou hornou hranicou sú kompaktné bagre reprezentované modelom Takeuchi TB240 s hmotnosťou 4 tony. Mnohé z nich disponujú rozťahovacími pásmi, vďaka ktorým môže minibager prejsť cez ešte užšie priestory. Ako sme spomínali,

Ďalšie prvenstvo vo svetovom meradle – pásový nakladač

Rok 1986 prináša pre spoločnosť ďalší významný míľnik, kedy konštruktéri Takeuchi odprezentovali model TL10 vybavený pásmi. Stal sa tak prvým kompaktným pásovým nakladačom na svete. Oproti klasickým kolesovým nakladačom sa pásové nakladače mohli vydať aj do nespevneného terénu, kde by inak kolesá zapadli. Nasledovali ďalšie modely, ktoré potvrdili svoje miesto na stavebnom trhu. V súčasnosti sú k dispozícii 3 modely pásových nakladačov, ktoré nájdete aj v našej ponuke – nakladač Takeuchi TL8, TL10V2 a najväčší TL12V2.

 

Prvy nakladac takeuchi tl10

Prvý model kompaktného pásového nakladača na svete – Takeuchi TL10 (Zdroj: https://duranterentals.com)

Ako ďalej pokračoval vývoj značky Takeuchi?

Po vytvorení prakticky úplne nových kategórii stavebných strojov a zastabilizovaní trhu nastala ďalšia expanzia. V roku 1996 sa značka dostáva na európsky trh, kedy otvorila oficiálne zastúpenie vo Veľkej Británii a v roku 2000 vo Francúzsku. Oblasť Ázie sa stala v roku 2006 zatiaľ poslednou oblasťou so zastúpením v Číne.

Značka ďalej vyvíja a vylepšuje celú radu stavebných strojov – minibagre a bagre, pásové nakladače a pásové dumpery. Medzi najnovšie modely patrí bager Takeuchi TB370, ktorý v roku 2020 odštartoval ako celý novú generáciu bagrov Takeuchi a pásový dumper Takeuchi TCR50-2, takisto z roku 2020.

Od skromných začiatkov až po jednu z najväčśích spoločností na trhu so stavebnými strojmi, nezmenila nič vo svojej pracovnej filozofii. Dodávať mimoriadne spoľahlivé stroje, ktoré budú svojim užívateľom slúžiť k spokojnosti.

Máte záujem o stroje značky Takeuchi? Pozrite si našu ponuku alebo nás kontaktujte priamo na vypracovanie cenovej ponuky.